Gazeta.pl Forum Randki Gry Online Poczta
Autor:
Zapamiętaj Aby dodać komentarz na tym blogu, musisz się zalogować. | Załóż konto
Treść:
Formatowanie: [b] pogrubienie [/b], [i] kursywa [/i], [u] podkreślenie [/u], link: URL lub [a="URL"]tekst[/a]

Powiadamiaj mnie e-mailem o nowych:

Po skomentowaniu wracaj na stronę blogu

antybanksterka

Jakoś nie wierzę że lobby bankowe tak to odda bez walki. Załatwili temat z prezydentem, gdzie z wielkich obietnic wyszło wielkie g..., to załatwią i z sędziami. Wielkie pieniądze to wielkie możliwości wpływania na decyzje niektórych osób.

Dzięki Dudzie już wielu dobrze poinformowanych zarobiło:
forsal.pl/artykuly/967781,bankowy-wystrzal-wart-miliardy-rynek-mowi-o-nielegalnym-przecieku-ustawy-frankowej.html

Teraz mamy opinie Rzecznika Finansowego, UOKiKu, a pewnie i tak bankierzy dogadają się w jakiejś "Sowie" z kim trzeba, i frankowicze znów zostaną wystawieni do wiatru. A przydałoby się, by bankierzy oberwali za swoje grzechy.

Rozwiązanie umów byłoby najlepszą opcją, bo skoro przed sądem od 2010 mBank nie potrafi wyjaśnić, na jakich zasadach nalicza oprocentowanie, i jakich wzorów matematycznych używa, i jak klienci mają sprawdzać czy ich nie robi w jajo (a robi), to takie umowy pozostaje tylko unieważnić.

1247 klientów będzie musiało zorganizować kas, ale przecież nie tyle ile bank im przelał te 10 lat temu, bo pomniejszy się kwotę o to co zapłacili przez 10 lat do banku (całe raty, kapitał + odsetki, oraz prowizje, opłaty, ubezpieczenia). Raz zniknie im problem CHF, dwa - do rozliczenia pozostanie część kwoty. Mogą iść do banku po kredyt pod swoją nieruchomość, bo przecież unieważnienie umowy równa się unieważnieniu zabezpieczeń mBanku, wpisu jego do hipoteki, czyli hipotekę powinni mieć wolną pod zaciągnięcie kredytu w PLN by rozliczyć się z mBankiem.

Bank ponosi zasłużoną karę, w świat idzie ostrzeżenie, ale 1247 klientów to ani system bankowego, ani nawet mBanku nie rujnuje. Ktoś wysoko w mBanku najwyżej straci premię, ale na pewno ten temat ma wyłączony z celów (bo wiedział że sprawa śmierdzi). Tylko co z pozostałymi nabitymi w to oprocentowanie, bo zdaje się że mBank miał takich klientów ze 30 tysięcy a nie 1247 osób.

2016/08/29 08:58:41

com.one

"nie będzie niczego"

"z inteligencją rozmowa długa a ogólny brak decyzji"2016/08/26 13:10:55

lkuziem

@kris0s

"kandydat do Rady Miasta Białegostoku" - na prezydenta miasta...

mamy klauzule abuzywne, mamy istotne/ważne i szalenie jednoznaczne stanowiska, mamy KC, mamy prawa konsumenta... i wszystko w pisssdu bo po drugiej stronie mamy banki, które się śmieją z praw klientów.
Wiem, kmiarek znowu mi to wypomni, ale opcja zerowa i bardzo bolesna jest w stanie czegoś tych bandytów w kołnierzach nauczyć.

2016/08/26 12:42:00

lkuziem

@maciek.samcik

jako twój wierny fan stwierdzam, że nie zawsze tak samo poważnie podchodziłeś do tematu 5 pln i 50 mld...
te 50 mld lubiłeś okrasić większym sarkazmem.. ale to blog subiektywny.

2016/08/26 12:36:40

kris0s

Unieważnienie umów "nabitych" to jedyny racjonalny sposób na rozwiązanie kryzysu (impasu?) frankowego w sakli makro. Tylko takie DUŻE BUM dałoby do myślenia bankom i z pewnością uczyniłoby racjonalniejszym ich stanowisko. Dziś sprowadza się do dziecinnego argumentu: a złotówkowicze płacili więcej" / to byłoby "niewporządku wobec złotówkowiczów".
A tak naprawdę nieporządku są przecież banki wobec swoich klientów i to zarówno tych których gnębią swoim produktem tak i tych którzy trzymają w banku oszczędności a które się są należycie zabezpieczone hipotekami kredytobiorców. Kierunek w jakim podąża frank pokazuje że jest to równia pochyła dziś może jeszcze uda się zatrzymać katastrofę. Jeśli nie to problem wróci ze zwielokrotnioną siłą za kilka lat. Wtedy nic nie będzie - jak mawiał klasyk, kandydat do Rady Miasta Białegostoku

2016/08/26 12:24:47

mikor_mmk

Podczas wakacji mamy frankowy rollercoaster. Ciekawe jak to się rozwinie... Jeśli to pójdzie w kierunku praworządności - to z niedoli/niewoli bankowej zostanie uratowanych kilkaset tysięcy rodzin.
Tylko, że to państwo działa tylko teoretycznie, więc dużej nadziei sobie nie robię.

2016/08/26 09:30:11

com.one

normalnie, teoretycznie, właściwie itp... ten istotny pogląd już dawno powinien zostać wprowadzony w życie. Obcy kapitał wykorzystał słabość polskiego systemu. Dlaczego komerzbank nie nabijał w szwindl u siebie, odpowiedź jest chyba oczywista. Istotnie istotne, parafrazując klasyka. Mamy już rejestr klauzul abuzywnych. Dziś mamy dodatkowo istotny pogląd na klauzule w rejestrze. Hmmm to jest jakaś farsa, przecież Sąd nie może ukarać banku, może ?

2016/08/26 08:19:55

conrddd

@kapaszatka

W prostym układzie tak. Z tego co pamiętam mbank dowolność w kształtowaniu oprocentowania stosował przed największą hossą na kredyty frankowe więc raczej ich problem bańki mniej dotyczy.

Jednak układ powinien być dla klientów bardzo atrakcyjny. Po pierwsze - jak rozumiem - oddać by mieli bankowi kwotę w złotówkach jaką otrzymali (potrącając sobie to co już oddali w różnych różnistych opłatach) nie przejmując się kursem CHF wówczas i dzisiaj. Po drugie nie dotyczyłby ich problem wzrostu wartości kredytu do spłaty oraz ew. spadku wartości nieruchomości. A po trzecie nowy kredyt w złotówkach na przykładowe 150tys pozostałej do spłaty kwoty w złotówkach byłby zdecydowanie korzystniejszy od tego co mają teraz ze względu na brak ryzyka kursowego, brak ubezpieczenia od niskiego wkładu własnego i przede wszystkim kwota kredytu byłaby obecnie już tylko częścią a nie całością wartości nieruchomości.

2016/08/26 08:08:49

kapaszatka

W końcu mBank nie mógłby kręcić. Unieważnia się umowy, więc unieważnia się cały temat CHF. Strony rozliczają się na różnicę tego co sobie wypłaciły, nie było odsetek, nie było prowizji, nie było spreadu - nie było umów. Klienci z 10 lat przelali mBankowi ileś tam złotówek, bank wcześniej przelał im ileś tam złotówek - łatwo wyliczyć różnicę.

Skoro mBank sam nie potrafi określić, jak nalicza oprocentowanie, to można mu ten problem zdjąć z głowy unieważniając całość. Ktoś pożyczył 300 tys. PLN, spłacił do tej pory pewnie z 50% tego (jak podliczyć sumę odsetek, kapitału, prowizji, opłat za "ubezpieczenia", spreadów), to będzie musiał tylko zgromadzić w sensownym czasie te 150 tysięcy. Albo odda mieszkanie (oczywiście po jego wycenie i zwrocie nadwyżki przez bank).

2016/08/26 00:55:36

maciek.samcik

@0harmony: nie, Samcik nigdy nie "kręcił", zawsze pisał mniej więcej to samo. Być może niektórzy czytają tylko te kawałki, które im pasują :-)

2016/08/25 23:27:24

janek7444

Panie Macieju jako poważny dziennikarz dużego tabloidu powinien pan wiedzieć, ze przedawnienie dotyczy wyłącznie roszczeń majątkowych (wyjątek dot. kodeksu pracy). Tak więc po 10 latach przedawniają się poszczególne nadpłacone raty, a ponieważ do września 2008 raty malały (frank taniał) to jeszcze nie ma dużego problemu. Od września 2018 faktycznie trzeba będzie zrezygnować z części nadpłaconych rat aby uniknąć zarzutu podnoszonego przez banki.

2016/08/25 21:40:49

pozwalembank

W uzupełnieniu to jeszcze nie koniec problemów mBanku.
1. W sądzie jest kolejny pozew zbiorowy w sprawie ..kredytów CHF"
www.facebook.com/mbankniedozwolone/
Pierwsza rozprawa 31.08.2016
2. Do Sądu Apelacyjnego trafiła sprawa w sprawie kontroli abstrakcyjnej klauzul waloryzacyjnych mBanku (CHF,EUR,USD,GBP)
www.pozwalembank.pl/klauzule-waloryzacyjne-mbank-sad-ochrony-konkurencji-konsumentow/

2016/08/25 20:20:04

pozwalembank

Dla zainteresowanych istotne poglądy Rzecznika Finansowego dot. starego portfela CHF w mBanku:
1. Pierwszy istotny pogląd dla sprawy RF w sprawie ,,kredytu CHF" - stary portfel CHF w mBanku. Wydany na wniosek kredytobiorców.
www.pozwalembank.pl/wp-content/uploads/2016/04/Istotny-pogl%C4%85d-w-sprawie_stary-portfel-CHF-mBank.pdf
2. 2. Drugi istotny pogląd dla sprawy RF w sprawie ,,kredytów CHF" - stary portfel CHF w mBanku, pozew zbiorowy. Wydany z urzędu.
www.pozwalembank.pl/wp-content/uploads/2016/06/Pogl%C4%85d-RF_nabici-w-mbank.pdf

2016/08/25 19:30:50

pozwalembank

W końcu dopadniemy bankozura.

pozwalemBank.pl
www.facebook.com/pozwalemBank

2016/08/25 19:14:52

0harmony

Wreszcie Samcik przestał kręcić. Umowy "frankowe" należy wygumkować czyli "odfrankować" albo unieważnić. Wszystkie bez wyjątku - indeksowane / waloryzowane czy denominowane.

2016/08/25 18:45:22

brzydkizdzicho

taka dobra wiadomość .... a tak mało komentarzy??

2016/08/25 18:25:24

lkuziem

W mbąku umowy z felernymi zapisami dotyczącymi oprocentowania były podpisywane do września 2006.

2016/08/25 17:40:30
Copyright © Agora SA | Ochrona prywatności | Kontakt