Gazeta.pl Forum Randki Gry Online Poczta
Autor:
Zapamiętaj Aby dodać komentarz na tym blogu, musisz się zalogować. | Załóż konto
Treść:
Formatowanie: [b] pogrubienie [/b], [i] kursywa [/i], [u] podkreślenie [/u], link: URL lub [a="URL"]tekst[/a]

Powiadamiaj mnie e-mailem o nowych:

Po skomentowaniu wracaj na stronę blogu

super_maupa

@bartoszcze
"Ale może mamy inne standardy i Ty w takiej sytuacji po prostu nie oddajesz cudzych pieniędzy."

I po co te wycieczki osobiste? Bo ma inne zdanie niż Ty? Pomysł, że wystarczy skontaktować się z odbiorcą jest słaby i nie gwarantuje Ci, że odzyskasz kasę szybko albo w ogóle. Lepiej było spowodować, żeby przelew nie wyszedł i tylko jeżeli to się nie uda to jako plan B próbować dogadać się bez sądu z odbiorcą.

2013/06/03 09:03:12

grzesie2k

@tsas

Token w Meritum nie jest obowiązkowy, autoryzacja przez SMS jest za darmo.

2011/12/04 17:17:20

aphex

W mBanku można przecież anulować przelew w każdej chwili poprzez www.

2011/08/31 13:22:19

mitonielata

Panie Macieju, a gdzie dzisiejszy wpis? Czekamy, czekamy

2011/08/31 07:34:04

bank-bank

Debatujecie nad różnymi opcjami, tak jakby ktokolwiek w rączkę przyjmował każdą wpłatę, czytał dane i decydował co zrobić z kwotą. Tymczasem wszystko jest automatem, który czyta wyłącznie numer rachunku (bez porównywania z innymi danymi - zbyt dużo opcji wpisania). Nieliczne (w porównaniu z masą przelewów) kierowane są do ręcznego wyjaśnienia w razie wątpliwości. Reszta wszystko po numerze i tyle. Lepiej się nie mylić, choć nie można popełnić omyłki w numerze rachunku (zamiana cyfr, brak jakiejś cyfry itp. błędy powodują że cały numer rachunku jest nieprawidłowy i przelew nie wyjdzie). Co innego z kwotą, ale to już chyba można kontrolować...

2011/08/31 00:06:23

bartoszcze

zwrócić się do banku beneficjenta z prośba o zwrot wysłanej transakcji

Teoretycznie bank beneficjenta musiałby złapać ten przelew zanim go rozksięguje na konto beneficjenta. Ale i tak tego za bardzo nie widzę, bo co - miałby oddać część przelewu, czy całość (anulując de facto płatność, której zleceniodawca miał zamiar faktycznie dokonać)?

2011/08/30 23:38:13

miles-and-more

No cóż, na jakość infolinii nic sie nie poradzi (nie spotkałem sie jeszcze z kompetentna obsługą ale nie sposób sie dziwić ludziom na infolinii, wymagania maksimum - wynagrodzenie minimum) ale bank - przy drobinie dobrej woli - może zawsze, nawet po wykonaniu sesji zwrócić się do banku beneficjenta z prośba o zwrot wysłanej transakcji. Banki często z tego korzystają (czasem i w banku zdarzy sie pomyłka, vide ostatni "wyczyn" mBanku z wysyłaniem "kombinowanych transakcji :-)
Na koniec z nieco innej beczki, jakiś czas temu szeroko dyskutowano wyższość systemów rozliczeń on-line nad Elixirem, a tutaj co widze jednak sesje Elixir były przydatne ?
Cóż Bank powinien być elastyczny i czasem "nadrabiać" pomyłki Klientów, a Klient niestety powinien uważać, wysłanie przelewu to nie chwila, dane są podsumowywane a wutoryzacj nie wykonamy "przypadkiem"

2011/08/30 23:25:29

makdaam

@napadywacz:
Przecież autorowi nie chodziło o luki w systemie pozwalające na nielegalne zarządzanie środkami, tylko informację kiedy dany przelew nie zostanie wykonany (np. ten brak środków na koncie).

Jeżeli DB nie pozwala na anulowanie transakcji na dzień przed realizacją to mają kiepski system obsługi przez WWW. Z rozbieżności w rozmowach (i nawet w tym samym oficjalnym piśmie) wynika, że na nadmiar przeszkolonych pracowników też nie narzekają.

2011/08/30 21:52:22

makdaam

@napadywacz:
Przecież autorowi nie chodziło o luki w systemie pozwalające na nielegalne zarządzanie środkami, tylko informację kiedy dany przelew nie zostanie wykonany (np. ten brak środków na koncie).

Jeżeli DB nie pozwala na anulowanie transakcji na dzień przed realizacją to mają kiepski system obsługi przez WWW. Z rozbieżności w rozmowach (i nawet w tym samym oficjalnym piśmie) wynika, że na nadmiar przeszkolonych pracowników też nie narzekają.

2011/08/30 21:51:56

napadywacz

Panie Macieju,
nie pierwszy i ostatni klient popełnił pomyłkę przy wprowadzaniu przelewu. Udostępnienie obsługi przez kanały elektroniczne nie zwalnia klientów z obowiązku czytania, a co bardziej myślenia. Zamiast szukać dziur w systemie, żeby pomóc klientowi można to było zrobić w inny sposób:
1. Zamiast wypłacać z bankomatów gotówkę - założyć lokatę. Jest realizowana praktycznie w przeciągu 10 minut, gdyż jest przelewana na rachunek techniczny w banku i jest traktowana jako przelew wewnętrzny realizowany natychmiast (lub z wysokim priorytetem po zamyknięciu przetwarzanie dnia).
2. Zlecić założenie lokaty przez teleserwis
3. Przelew zwykły w przypadku braku środków na koncie jest odrzucany ze statusem "brak środków", po pierwszej sesji ELIXIR. Przelew z przyszłą datą jest traktowany jako jednorazowe zlecenie stałe i w przypadku braku środków na rachunku, próbuje się wykonać prez 30 dni. Jeżeli przez 30 dni nie będzie pieniędzy na rachunku, takie zlecenie automatycznie się zamyka. Przelew z datą przyszłą można anulować!

Namawianie kogoś do popełnienia przestępstwa, jakim jest ujawnienie "luk" w systemie, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Poza tym jeżeli wystepuje taka sytuacja i klientowi bardzo na tym zależy, to doradca (łamiąc wszystkie możliwe procedury) blokuje rachunek na przelewy wychodzące, prosi klienta o stawienie się w oddziale, żeby odblokować rachunek i zlecenie jest odrzucane. Pozostaje pytanie, czy przełożonemu się to spodoba i czy pracownik zaryzykuje posadę za głupotę klienta.
Wystarczy znaleźć odpowiedni bank, a widzę że koledzy z DB nie dali rady. Depertament też jakby z choinki się urwał, bo zodnie z życzeniem klienta zlecenie wysłane to zlecenie święte.

P.S. Może KNF doprowadzi wreszcie do obowiązakowego zapisu we wszystkich umowach bankowych: za głupotę klienta, bank nie odpowiada.

2011/08/30 21:12:44

tsas

3 sierpnia w Wyborczej ukazał się artykuł o lokatach.
wyborcza.biz/biznes/1,100896,10056090,Ranking_lokat__Na_najlepszej_lokacie_zarobisz_dzisiaj.html?utm_source=facebook.com&utm_medium=SM&utm_campaign=FB_Wyborcza_biz
Autorowi wyszło, że Meritum Bank jest najlepsze. Sprawdziłem. Lokata OK, ale do niej trzeba otworzyć bezpłatne konto. A co jest płatne? Token! Aż 60 zł :
www.meritumbank.pl/obsluga/pytania/?r,main,l1DocId=1540&r,main,l2DocId=8700&r,main,l3DocId=8756#r,main,selectedFAQ=8737

2011/08/30 14:40:09

hegemon72

bartoszcze wytrzymej mleko z wąsa i do szkoly

bedziesz mial co opowiadac kolegom z gimnazjum

2011/08/30 12:08:37

pamietnikwindykatora.pl

Też nie upieram się przy swoim, ale wydaje mi się że (niestety) nie podlega to pod przywłaszczenie.

Podobno nawet np. jak ktoś Ci zapłaci dług po wydaniu wyroku a ty z tym wyrokiem bezpodstawnie ponownie do komornika żeby ściągnął jeszcze raz (i ściągnie) - to też nie ma na to paragrafu (tylko cywilna droga pozostaje - odszkodowanie)

2011/08/30 11:34:02

bartoszcze

Jeśli z góry wiesz, że to nie Twoje pieniądze, a je zabierasz, nie wykluczałbym przywłaszczenia. Ale nie upieram się.

2011/08/30 11:14:04

pamietnikwindykatora.pl

Karną odpowiedzialność to bym tu wykluczył, raczej.

2011/08/30 10:23:23

bartoszcze

@nikodemd
Jeżeli informacja trafi szybciej niż pieniądze, to odbiorca od początku wie, że to nie jego pieniądze. Sprawę cywilną ma wtedy na dzień dobry przegraną, a nawet może mu grozić sprawa karna, jak nie odda. Co innego, jak przelew mu wpłynie a on nie wiedząc nawet nie zauważy różnicy pomiędzy 100 a 1000, wtedy może być problem.
A prawdopodobieństwo że nie będzie miał z czego oddać jest niewielkie, bo zakładam, że jest to przelew w zwyczajnej życiowej sytuacji i nie jest wysyłany do jakiegoś słupa czy geszefciarza.
Ale może mamy inne standardy i Ty w takiej sytuacji po prostu nie oddajesz cudzych pieniędzy.

2011/08/30 10:12:46

pamietnikwindykatora.pl

To mało znasz życie i ludzi ... ;-) Co drugi będzie grał na zwłokę (z zamiarem nieoddania). przynajmniej jak chodzi o przedsiebiorców a osoby prywatne to nie wiem, pewnie też nie lepiej...

2011/08/30 09:46:27

airborell

@nikodemd: Nie wyobrażam sobie, żeby w podobnej sytuacji ktoś mi nie zwrócił pieniędzy. Chyba, że zalegam mu z płatnością faktur za cztery miesiące :).

2011/08/30 09:36:28

pamietnikwindykatora.pl

Taj jest, pod względem możliwości anulowania przelewu mBank jest O.K. No chyba że przelałeś komuś co też ma konto w mBanku, to wtedy on ma kase od razu na koncie.

2011/08/30 09:24:49

nikodemd

@bartoszcze - a jakie znaczenie ma kiedy informacja trafi do odbiorcy, czy przed samym przelewem czy już po jego zaksięgowaniu? Sugerujesz, że jak zadzwonię do odbiorcy ZANIM moje pieniądze trafią na jego konto, to co - odmówi ich przyjęcia na konto w swoim banku? :-) Tak jak napisałem - jeśli pomyłka będzie dotyczyła instytucji, to jest szansa jeszcze na ich w miarę normalny zwrot. Ale jak trafiło to na konto prywatnej osoby czy przedsiębiorcy, który powie mi - sorry, ale nic nie będę Ci zwracał - to w tej sytuacji możesz uznać swoje pieniądze za STRACONE, bo nie masz praktycznie szans na ich odzyskanie (nawet żmudna droga sądowa może być nieskuteczna, jak to ktoś napisał powyżej).

2011/08/30 09:21:27

bartoszcze

@nikodemd
Jeżeli informacja o pomyłce trafi do odbiorcy, zanim przelew na dobre wyjdzie z banku, to w czym widzisz problem? Ciesz się w takim razie, że przelewy nie są w czasie rzeczywistym.

2011/08/30 09:00:46

ryszard_mis_ochodzki

a w mbanku w kazdej chwili mozna samemu wycofac zlecony przelew

oczywiscie przed nowa sesją eliksiru

2011/08/30 09:00:17

golem_t

@mrb-art odkąd wszedł IBAN/NRB to banki przy przesyłaniu patrzą tylko na numer - czy jest poprawny. Reszta służy wyłącznie odbiorcy do zaksięgowania przelewu. A uczelnia pewnie korzysta z systemu masowych płatności - wtedy w numerze rachunku jest "zaszyty" jakiś twój identyfikator i księgowanie może się odbyć z automatu.
A co do systemu DB-PBC to jest faktycznie "jakby online" - np. przelew pomiędzy własnymi kontami wygląda tak że z jednego konta znika kwota a na drugim pojawia się dopiero po chwili (2-3 min) i to w ciągu dnia. Podobno mają wprowadzić jego nową wersję ale to informacja sprzed jakiegoś pół roku.

2011/08/30 08:59:45

hegemon72

Nie jest dobrze trafić na (...) pracownika infolinii, który nie potrafi znaleźć dziury w systemie, by pomóc klientowi, który zrobił sobie kuku.

za to dobrze trafic na obronce baranow

ktoremu marzą sie luki w systemie transakcyjnym banku

brawo samcik tym razem przeszedles samego siebie

2011/08/30 08:56:41

pamietnikwindykatora.pl

Żmudna droga sądowa to pół biedy. Znacznie gorzej jeżeli okaże się że bezpodstawnie wzbogacony beneficjent jest (formalnie) nieściągalny. Takich przypadków jest sporo. Kierujesz do komornika wniosek egzekucyjny a ten po jakimś czasie informuje Cię że egzekucja jest bezskuteczna. A i firma windykacyjna też nieczęsto zaradzi w takim przypadku.

2011/08/30 08:55:28

nikodemd

@bartoszcze - jej, inaczej byś pisał, gdyby Tobie się taka sytuacja zdarzyła, no chyba że robisz przelewy tylko na konto rodziców i możesz zadzwonić, żeby Ci oddali :-) Pół biedy jak robisz przelew na konto instytucji (uczelnia, ZUS, US, urząd miasta, telefon, gaz, prąd itp.) choć bywa tak, że może być problem z odzyskaniem. Gorze jak to jest na przykład spłata kredytu - bank może potraktować to jako całkowitą spłatę albo częściową nadpłatę (i wtedy niczego nie odzyskamy). A przechlapane całkiem, jak jest to przelew na konto obcej osoby czy firmy, np aukcja allegro, prywatny przelew itp. bo to już zależy od dobrej woli odbiorcy. Oczywiście można coś tam pisać o bezpodstawnym wzbogaceniu się, obowiązku zwrotu itp ale jeśli odbiorca zwrócić nie chce, to czeka nas żmudna droga sądowa.

2011/08/30 08:44:38

bartoszcze

Jej, a naprawdę nie można było zamiast odstawiać taki cyrk, skontaktować się z odbiorcą przelewu i poprosić, żeby od razu odesłali różnicę?

2011/08/30 08:29:01

mitonielata

Deutsche Bank dał ciała. Zrozumiałe jest, że jak by była sesja przelewowa, to nic już nie można cofnąć, bo pieniądze wyszły. Ale skoro następna sesja miała być w następny dzień i nie można anulować przelewu oczekującego, to znaczy że mają system jak za Króla Ćwieczka.

..................
pieniadzezrobsam.blogspot.com/

2011/08/30 08:17:36

peemgazeta

Z tego wynika, że DB ma taki system "trochę online" :D O 18.15 system zasypia a budzi się koło 7.00 ;)

2011/08/30 08:09:54

mrb-art

Często też się zastanawiam w jakim celu podaje się wszystkie szczegółowe dane odbiorcy przelewu, jeśli przechodzi od bez problemu z danymi błędnymi. Wpłacałem kiedyś pewną kwotę na rachunek uczelni i omyłkowo w danych odbiorcy wpisałem swoje dane. Przelew dotarł bez najmniejszych problemów na konto uczelni.

2011/08/30 07:40:16
Copyright © Agora SA | Ochrona prywatności | Kontakt