Gazeta.pl Forum Randki Gry Online Poczta
Autor:
Zapamiętaj Jeżeli się nie zalogujesz, przy twoim komentarzu pokaże się numer IP. | Załóż konto
Treść:
Formatowanie: [b] pogrubienie [/b], [i] kursywa [/i], [u] podkreślenie [/u], link: URL lub [a="URL"]tekst[/a]

Powiadamiaj mnie e-mailem o nowych:

Po skomentowaniu wracaj na stronę blogu

przy-okazji

Poduszka jest haftowana muliną, jak się patrzy z bliska widać właśnie pełne pasmo muliny składające się z wielu niteczek. Pewnie wyszywało się tym niewygodnie, ale takiego efektu nie da się uzyskać haftując pojedynczymi nitkami, bo całość nie będzie już tak "mięsista". Wszystkie poduszki, które znalazłam w zasobach mają podobną zasadę kompozycji - gwiazda po środku i zbudowany dookoła niej symetryczny wzór. Poduszki chyba pochodzą z nieco późniejszego okresu niż lata 60, ale tego tak naprawdę nie wiem, w bieliźniarce mogły leżeć równie dobrze i kilkadziesiąt lat.
W moim domu, ani w domu mojej babci takich poduszek nie było, bo nikt niestety nie haftował. To były zdecydowanie bardziej praktyczne domostwa niż rodzina mojego męża. Po swojej babci mam za to tonę drutów "skarpetkowych" i umiejętność użycia tychże ;).

2013/10/14 21:37:02

xhaftx

Takie poduszki haftowały panie w latach 40 - 60 dwudziestego wieku. W moim domu też takie były, pamiętam je z dziecinnych lat. Kilka przetrwało różne zawieruchy i gdzieś są zakamuflowane w jakimś pudle. Były właśnie wyszywane gwiazdkami. Robiła je moja mama, babcia, pamiętam że moja wychowawczyni w przedszkolu też wyszywała poduszki na leżakowaniu. Z tego co pamiętam z domu, panie zwykle same rozrysowywały wzory kredkami na papierze kancelaryjnym, powielały hafty pożyczając sobie opracowane własne wzory (geometryczne). Zerknij na swoją znalezioną poduchę czy aby jest wyszyta muliną. Najczęściej takie poduchy wiele lat temu haftowano lasetą (dość gruba niby tasiemka szerokością zbliżona do sześciu nitek muliny, połyskliwa, miękka, przypominająca jedwab, śliska, miła w dotyku. Pozdrawiam.

2013/10/14 18:09:11
Copyright © Agora SA | Ochrona prywatności | Kontakt