Gazeta.pl Forum Randki Gry Online Poczta
Komentowanie jest moderowane.
Wypowiedź pokaże się po zaakceptowaniu jej przez właściciela blogu.
Autor:
Zapamiętaj Jeżeli się nie zalogujesz, przy twoim komentarzu pokaże się numer IP. | Załóż konto
Treść:
Formatowanie: [b] pogrubienie [/b], [i] kursywa [/i], [u] podkreślenie [/u], link: URL lub [a="URL"]tekst[/a]

Powiadamiaj mnie e-mailem o nowych:

Po skomentowaniu wracaj na stronę blogu

krzysztof_nawratek

@noname: czemu służy użycie w dyskusji epitetu w rodzaju 'idiota'? ustawieniu hierarchii: Ty mądry, ja idiota. nie mam linka do dłuższego tekstu Singera, lecz ten wywiad dość precyzyjnie wykłada jego poglądy: www.independent.co.uk/news/people/profiles/peter-singer-some-people-are-more-equal-than-others-6166342.html
zabawne, w jak banalny sposób potwierdzasz moją tezę. nie, nie o tym, jaką etykę wyznaje Singer (nie ma w niej miejsce na hierarchię? naprawdę?), nie o tym jest ten wpis. ale to pewnie zbyt mało analne, by przeczytać tekst w całości i w całości go zrozumieć.

2012/01/09 23:32:00

noname-r

<em>'osobnik o wyższym poziomie samoświadomości ma prawo decydować o losie osobnika o niższej samoświadomości'?</em>

Po tym zdaniu przestałem czytać, bo najwyraźniej Singera jednak nie czytałeś.

<em>Ta narracja jest przede wszystkim narracją hierarchii a przez to władzy i dominacji i w takim kontekście trzeba na nią patrzeć.</em>

"Narracja Singerowska" opiera się właśnie na empatii, ponieważ to jest utylitarystyczne kryterium bycia podmiotem moralnym: zdolność do odczuwania szczęścia i cierpienia (kobieta - ma, płód - nie) i zdawanie sobie sprawy z własnego istnienia (kobieta - tak, płód - nie). Do tego dochodzi posiadanie interesów (świadomych pragnień i preferencji co do przyszłości), które znów kobieta posiada a płód nie.
Z czego wynika, że choćby kobieta codziennie (z własnej woli) sobie usuwała, nie doprowadzi to do cierpienia ani pogwałcenia preferencji jakiegokolwiek podmiotu, natomiast jeśli się aborcji zabroni, prowadzi to do cierpienia i pogwałcenia preferencji milionów świadomych podmiotów.

Jeśli jeszcze nie poczułeś się idiotą, to przypomnij sobie, że Singer poglądy na prawa zwierząt wywodzi z tej samej podstawy którą Ci tu łopatologicznie wyłożyłem i co te poglądy mówią o hierarhii, władzy i dominacji.

2012/01/09 18:39:12

krzysztof_nawratek

@Wieloryp, Joanna: trochę się zdekonspirowałem tym wpisem jako zdecydowanie nie-marksista a postkatolik i (post)personalista. chciałem pokazać, że polityczność do której wzdycha współczesna lewica, a która jest właśnie w tych 'ukrytych' narracjach dominacji, gdy - a to się dzieje w tym sporze - przekracza horyzont opinii i wchodzi w materię 'prawdy', powoduje o wiele większe spustoszenia i klincz, niż polityczność skupiająca się na celu, na 'dobrze wspólnym'. z tego też powodu to jest fundamentalny spór polityczny, który - między innymi - pokazuje jak katolicyzm polski się zdegenerował.

2012/01/08 00:00:44

Gość: joanna_orlik, *.dynamic.chello.pl

Dzięki za to zestawienie. Udrzające. Czyli punkt wspólny jest w tym, że silniejszy chce ustawić słabszego. Uff.

2012/01/06 13:32:59

krzysztof_nawratek

ale w zasadzie to o co Ci chodzi?
co chciałbyś wnieść do tej dyskusji?

2012/01/03 23:52:16

inz.mruwnica

Podobnie jak posiada przewagę świadomości nad wątrobą. Chyba, że zadeklarujemy coś w rodzaju potencjalnej/przyszłej samoświadomości, ale przy takiej argumentacji "samoświadomość" staje się tu pustym pojęciem, nie mającym aktualnego odniesienia. Równie dobrze można więc w ten sposób argumentować z "godności ludzkiej przysługującej od poczęcia". Tak samo "godność" jak i "samoświadomość" są wówczas jedynie potencjalne. Płód na tym etapie jedyne co "ma", to odrębność genetyczna. Czy to aż tak wiele by konstutuować tym oddzielną tożsamość płodu dzięki czemu matka może pozostawać w relacji (np. relacji przewagi samoświadomości)?

2012/01/03 23:46:28

Gość: wieloryp, *.dynamic.chello.pl

Dzięki za tekst, dla mnie jest to jeden z najpoważniejszych problemów moralnych, właśnie z tych powodów o których piszesz - przedmiotowego traktowania słabszego.
Problem jest dalej, ale dobrze, że inni też takie mają.

2012/01/03 17:04:17

krzysztof_nawratek

ale kobieta posiada świadomość, prawda? więc ma przewagę świadomości nad płodem, czyż nie?

2012/01/03 11:32:19

inz.mruwnica

Płód do 6 tygodnia nie zawiera w ogóle neuronów. Mówienie w tym wypadku o świadomości jest jakby trochę... obok.

2012/01/03 11:14:30
Copyright © Agora SA | Ochrona prywatności | Kontakt