Dzi¶ na konferencji prasowej na Foksal, w której wyst±pi³am razem z Ma³gorzat± Kidaw±-B³oñsk± i Joanna Much±, mówi³y¶my o szansie dla m³odych, jaka nios± ze sob± fundusze unijne oczywi¶cie pod warunkiem, ¿e je jako Polska wywalczymy. Platforma Obywatelska ma najlepiej przygotowane i na bardziej do¶wiadczone kadry do tego trudnego zadania. Chcemy wywalczyæ 300 mld z³, z czego spora czê¶æ posz³aby na projekty dla m³odych.
Polska ma nieomal najni¿szy w Europie wska¼nik dzietno¶ci. Powinni¶my zrobiæ wszystko, co mo¿liwe, aby u³atwiæ ludziom decyzje o posiadaniu dzieci. Do tego s± potrzebne dostêpne, tanie i bezpieczne ¿³obki i przedszkola. Dlatego priorytetem Platformy jest uruchomienie du¿ego programu ¿³obkowego, który analogicznie jak program przedszkolny z dzia³ania 9.1.1. z obecnej perspektywy finansowej móg³by spowodowaæ masowe powstawanie ¿³obków, mikro¿³obków i klubików dzieciêcych.
Chcemy te¿ wychowywac m³ode pokolenie do sukcesu i otwartosci w mysleniu. W tym celu uruchomimy program budowy regionalnych centrów nauki na wzór warszawskiego
Kopernika, a tak¿e dofinansujemy umieszczanie na placach zabaw edukacyjnych zabawek. Szachownice, zegary s³oneczne, wahad³a i inne modele fizyczne mog³yby inspirowaæ dzieci i stymulowaæ ich rozwój. Uzupelnieniem tego edukacyjnego pakietu bêd± Astrobazy - ma³e obserwatoria astronomiczne, budowane przy wiejskich szko³ach. Dzieci z malych miejscowosci bêd± mog³y wl±czaæ siê w miêdzynarodowe projekty obsrewacyjne i korzystaæ z przewagi wsi, jaka jest lepsza widoczno¶c nieba ni¿ w pe³nym smogu mie¶cie.
Najwa¿niejsze jednak, o czym media nie napisa³y, s± ¦wietliki nowoczesne ¶wietlice, które chcemy uruchomiæ w ma³ych miejscowo¶ciach. ¦wietlik to bêdzie wielofunkcyjne centrum aktywno¶ci, w którym organizacje pozarz±dowe znajd± swoj± siedzibê, seniorzy miejsce spotkañ, rodzice miejsce opieki nad dzieckiem, a opiekunowie osób niepe³nosprawnych
miejsce codziennej rehabilitacji. ¦wietliki mog± staæ siê sercem gminnej aktywno¶ci i wsparcia pok³adam w tym projekcie wielkie nadzieje.
Tym bardziej cieszê siê, ¿e Premier og³osi³ dzi¶ na konferencji prasowej o bud¿ecie, ¿e na ¦wietliki rz±d zarezerwowa³ w bud¿ecie pañstwa na rok 2012 kwotê 150 mln z³. To moim zdaniem obok projektu podniesienia zasi³ków pielêgnacyjnych do 620 z³ oraz zapowiedzi przebudowy systemu opieki nad niesamodzielnymi najwa¿niejsze deklaracje, które pokazuj±, jak bardzo polityka spo³eczna i edukacja zyska³y na warto¶ci i jak powa¿nie s± traktowane przez PO.
wtorek, 27 wrze¶nia 2011, rajew33