Gazeta.pl Forum Randki Gry Online Poczta
Komentujesz wpis:

Hadżż 1

Autor:
Zapamiętaj Aby dodać komentarz na tym blogu, musisz się zalogować. | Załóż konto
Treść:
Formatowanie: [b] pogrubienie [/b], [i] kursywa [/i], [u] podkreślenie [/u], link: URL lub [a="URL"]tekst[/a]

Powiadamiaj mnie e-mailem o nowych:

Po skomentowaniu wracaj na stronę blogu

olena.s

ALbo, cholera, regionalne. Może w jakiejś prowincji jest ciut inne prawo?

2013/10/17 10:18:54

turzyca

Moze maja jakies zasady zwyczajowe? Albo nieoficjalne zalecenia?
W kazdym razie cieszy mnie, ze rozwazaja regulacje prawne. Mysle, ze ich decyzja moze miec wplyw na zycie muzulmanek takze w innych krajach. A przynajmniej mam taka nadzieje.

2013/10/17 09:42:58

olena.s

O,, Turzyca, to mnie zmyliło: '
Saudi Arabia launches probe into 12-year-old girls marriage, Call for stringent action against those who allow underage marriages

Manama: Police in Saudi Arabia are investigating the illegal marriage of a 12-year-old girl in a remote area in the south of the country.
(...)
The court said that the father and husband must be summoned by the police to explain how the marriage was arranged and give the name of the person who allowed it in a clear breach of the law, local news site Sabq reported on Wednesday.

There are two clear violations of the law, Ebrahim Al Hakami, a lawyer, said. The girl at 12 is underage and whoever 'officiated' the marriage did not have the permission from the court to do it, he said in remarks published by the news site.

All those involved in the illegal marriage should be punished, he added.

From the legal point of view, this marriage is null and void. The father should be punished for marrying his underage daughter and thus treating her inhumanely. The husband should also be punished for accepting to get married to a 12-year-old girl and so should whoever 'officiated' the marriage for breaking the law, Al Hakami said.

2013/10/16 17:57:32

brykanty

Ja tutaj znalazłam opisanie warunków uczestnictwa w pielgrzymce do Mekki:
www.mzr.pl/pl/pielgrzymka.php?id_piel=1

2013/10/16 00:29:04

olena.s

Nie. U mnie maja czynne i bierne prawo wyborcze, i zapowiedziano, że będą też głosować w Arabii Saudyjskiej w najbliższych wyborach.

2013/10/15 18:43:38

katia-de

Olena
Wydaje mi się że głosować nie może bo w Koranie (albo w Hadithah) jest taki fragmencik o tym że kobieta na trochę deficytowo z myśleniem. Tak powiedział Mahomet, no a jak powiedział to znaczy że to prawda. Także dlatego kobieta ma 1/2 głosu mężczyzny w sprawach kryminalnych.

2013/10/15 18:32:24

olena.s

Masz rację, byłam w błędzie. Błąd wziął się był z jakiegoś tekstu, w którym małżeństwo z dziewczynką określone było przez urzędnika jako oczywiście nieważne, z powodu wieku i braku zezwolenia odpowiedniego urzedu.
Masz więc rację, jest tylko projekt takiego edyktu, i ma nad nim obradować Szura. Niestety nie miałam racji. :(

2013/10/15 11:27:13

turzyca

Twoj filtr antyspamowy wylapuje moj komentarz z linkami do wikipedii i cnnu.
Skracajac wiec rozwazania do meritum: Od kiedy obowiazuje to prawo, ze mozna wziac slub dopiero od 16 roku zycia?

2013/10/15 10:28:34

olena.s

Nie, ślub w Saudi można wziąć pod warunkiem minimum 16 lat.

2013/10/15 09:54:00

turzyca

Swietne pytanie! Sprawdzilam. Jesli Wikipedia nie klamie, to w ogole nie glosuja. Choc planuje sie danie im glosu za dwa lata w wyborach lokalnych. A mezczyzni glosuja dopiero od 21 roku zycia. Jestem bardzo ciekawa, jak uzasadniaja takie zasady, bo do slubu przeciez nie ma jeszcze zadnych ograniczen wiekowych. Mapka pogladowa: en.wikipedia.org/wiki/File:Voting-age.svg

2013/10/15 09:28:12

olena.s

Tam, gdzie nie ma jakiejś dorosłości wyznaczonej na sztywno wiekiem, tam uznaje się po objawach dojrzewania - owłosienie, te rzeczy.
Natoamiast teraz olśniło mnie, że nie wiem, jak to z tą dorosłością jest - np. w Saudii dziewczyna może wyjść za mąż od wieku 16 lat. Ale czy to znaczy, że może w tym wieku także np. głosować? Nie wiem, może jakoś sprawdzę.

2013/10/14 21:23:49

turzyca

No jeszcze mozna uznac, ze ktos jest dorosly z punktu widzenia wiary ale nie prawa saudyjskiego? Cos jak z bierzmowanymi 16-latkami.
Nie wiem, na ile ten rytual wejscia w doroslosc: azjaodkuchni.blogspot.de/2012/10/gdy-chopiec-staje-sie-mezczyzna.html jest powszechny w islamie, ale jak widac mozna go przesunac. Ale moze jest jeszcze jakis wyznacznik, ktory nie musi korelowac z 18 urodzinami? Jesli np. u dziewczynek jest to pierwsza miesiaczka to maja jakies 6 lat, zeby zalapac na Hadzz z rodzicami.
Juz nie mowiac, ze w wielu krajach to ma wrecz ze 3 lata, zeby jechac z mezem...

2013/10/14 10:44:21

olena.s

A może dziecko moze jechać, ale nie uważa się tego za zaliczenie pielgrzymki (jako spełnienia jednego z filarów wiary)?

2013/10/13 07:29:20

katia-de

Jeżeli osoby niepełnoletnie nie mogą uczestniczyć w hadż to nie rozumiem dlaczego ambasada KSA pisze o wymaganiach dla dzieci jadących na hadż. Może chodzi o to że nie może jechać samotnie?

No minor (under 18 years of age) will be granted a Hajj visa if not accompanied by his family. Minors travelling one parent must submit a notrized letter of authorization, in either in Arabic or English, signed by both parents or legal guardians. "
saudiembassy.net/services/hajj_requirements.aspx

2013/10/13 07:18:26

olena.s

Wymaganie są o wiele bardziej złożone - nie wiem, jak to obecnie jest w pielgrzmkach katolickich, są jakieś wytyczne? Bo muzułmanie mają ich sporo: nie wolno zatrzymywać żony, która chce jechać na hadżż, a pozostawionej w domu nalezy zostawić środki na urzymanie. Nawet o pozostawionego kota należy zadbać! Trzeba wcześniej oddać rzeczy oddane na przechowanie - bo jakby w drodze czlowieka szlag trafił, to kto by je zwrócił właścicielom? I długi trzeba wcześniej pospłacać. I nie wolno na hadżż wydawać pieniędzy pozyskanych w sposób grzeszny. Osoby niepełnoletnie nie mogą uczestniczyć w hadżżu - sporo jest tych przepisów.

2013/10/12 14:20:19

agnes.at

Bardzo lubię takie opisy. Sama jestem dość daleko od swej religii jak i od każdej innej aczkolwiek islam mnie ciekawi.

2013/10/12 10:47:41

katia-de

Jak napisałać o hadż to zaciekawiło mnie jakie są wymagania dla tych którzy jadą na hadż. No i przeczytałam coś takiego:
All women are required to travel for Hajj with a Mahram. Proof of kinship must be submitted with the application form. Women over the age of forty-five (45) may travel without a Mahram with an organized group, They must, however submits a no objection letter from her husband, son or brother authorizing her to travel for Hajj with the named group. This letter should be notarized.
Najbardziej "podobało" mi się że kobieta powyżej 45 roku życia musi podać list od męża, brata lub SYNA, że mahram się zgadza na podróż dorosłej kobiety ze zorganizowaną grupą.

Wyczytałam też że Magiczne Królestwo radzi żeby dzieci i starsze osoby nie pordóżowały na hadż w tym roku. A może wiesz a co się wogóle dzieje z tą nową (?)chorobą z Arabii? Ostatnio ktoś chorował czy już nikt?

2013/10/12 04:25:15
Copyright © Agora SA | Ochrona prywatności | Kontakt