Gazeta.pl Forum Randki Gry Online Poczta
Autor:
Zapamiętaj Jeżeli się nie zalogujesz, przy twoim komentarzu pokaże się numer IP. | Załóż konto
Treść:
Formatowanie: [b] pogrubienie [/b], [i] kursywa [/i], [u] podkreślenie [/u], link: URL lub [a="URL"]tekst[/a]

Powiadamiaj mnie e-mailem o nowych:

Po skomentowaniu wracaj na stronę blogu

jezw

ok, przegiąłem, przyznaję. jednak porównanie krajów zachodu do ZSRR w czasach Chruszczowa i Breżniewa i tak wzbudza szacunek dla siły wyobraźni autora tej analogii:)

2017/09/26 09:39:56

Gość: , *.catv.broadband.hu

Porównania do czasów wielkiego terroru to też srogie przegięcie.

2017/09/25 19:50:23

jezw

@Pedro: muszę powiedzieć, że pogubiłem się trochę w Twoim argumencie: jak Skoda czy też Prince Polo łączą się z obecną ustawą? Nie mogę tego zrozumieć. Co do porównania co Żydów to zgadzam się, analogie zawsze kuleją. Chodziło mi o to, że takie napiętnowanie (bo o nic innego w tej ustawie nie chodzi) służy do wywoływania nienawiści i dalszych, gorszych skutków.

@bartoszcze: dzięki za przytoczenie tekstu ustawy. "The Act requires periodic disclosure of all activities and finances by:" obowiązek składania sprawozdań finansowych, które były publiczne istniał i dotychczas, pod tym względem nic się nie zmieniło. nowe jest tylko piętno "agenta zagranicy", które trzeba publicznie nosić.

przykład, który pokazałem nieźle ilustruje absurdalność obecnej ustawy: organizacja kulturalna zobowiązana do publicznej deklaracji, że "jest wspierana" z zagranicy bo dostała granty od kilku instytutów kulturalnych. no chyba, że mamy się bać goethego i instytutu francuskiego (nie mówiąc już o złowrogim instytucie adama mickiewicza), wtedy welcome w związku radzieckim lat trzydziestych.

dziękuję za komentarze!

2017/09/24 22:53:42

Gość: Pedro, *.neoplus.adsl.tpnet.pl

Nie ma co porównywać sytuacji Żydów w III Rzeszy, którzy byli jej pełnoprawnymi obywatelami mieszkającymi tam od wieków, a ponadto nie mieli wtedy własnego państwa narodowego i ich naznaczenie było rzeczywiście chore, bo nie powinno być obywateli drugiej kategorii z organizacjami, które są finansowane przez zagraniczne podmioty z obcego państwa. Jakoś nikt się nie oburza tym, że na produkcie jest napisane Made in China, Made in UK, Made in Poland, Made in Germany... Wręcz przeciwnie - jak Orlen kupił stacje w Niemczech to musiał zrezygnować ze swojego loga i zmienić nazwę, bo Niemcy omijali je dalekim łukiem, bo wybierali to co jest niemieckie, Czesi kupują najczęściej Skodę, bo dają wspierają w ten sposób swoją gospodarkę, Japończycy kupują maseczki produkowane przez ich rodzimą firmę. Podobnie jak polskie produkty TZMO, Belli itp. cieszą się gigantyczną popularnością w Rosji, czy Prince Polo jest uznawane za niemal narodowy wafelek w Islandii. Oznaczanie pochodzenia towarów istnieje od ponad 100 lat. Więc nie mam nic przeciwko temu, aby brać pod lupę organizacje zagraniczne - poczytaj sobie Archiwum Mitrochina jak KGB i ZSRR finansowało różne organizacje i media na Zachodzie, poczytaj sobie jak USA oddziaływały na Chile przez Pinocheta itd... Dobrze, że taka ustawa weszła w życie.

2017/09/24 13:44:14

bartoszcze

Może warto jednak sprawdzić kogo dokładnie obejmuje FARA?
en.wikipedia.org/wiki/Foreign_Agents_Registration_Act#Scope

"The Act requires periodic disclosure of all activities and finances by:

- people and organizations that are under control of
- a foreign government, or
- of organizations or of persons outside of the United States ("foreign principal"),
- if they act "at the order, request, or under the direction or control" (i.e. as "agents")
- of this principal or
- of persons who are "controlled or subsidized in major part" by this principal.[11]
Organizations under such foreign control can include political agents, public relations counsel, publicity agents, information-service employees, political consultants, fundraisers or those who represent the foreign power before any agency or official of the United States government.[6]

The law does not include news or press services not owned by the foreign principal.[6] It also provides explicit exemptions for organizations engaged in "religious, scholastic, academic, or scientific pursuits or of the fine arts," as well as for those "not serving predominantly a foreign interest."[12]

Examples of organizations lobbying on behalf of foreign governments are DMP International,[13] Flynn Intel Group,[14][15] DLA Piper, Dickens & Madson Canada, Invest Northern Ireland, Japan National Tourism Organization and Netherlands Board of Tourism and Conventions,[16] Ketchum Inc.[17]"

2017/09/23 17:11:57

Gość: Marmur, *.pool.telenor.hu

Słyszałem, widziałem ale powodu do paniki, a co dopiero porównania do Holocaustu nie widzę. Analogicznie prawo działa w wielu krajach, choćby Foreign Agents Registration Act (FARA) z takiego USA ustanowiona za Roosevelta w 1938 roku...

2017/09/23 14:09:54

klemenko

Co ciekawe, taką organizacją jest również Węgierski Czerwony Krzyż.

2017/09/18 12:07:53

jezw

@wojtek nie słyszałem o tym, czy mógłbyś podać jakieś szczegóły/linki? swoją drogą z trudem jestem w sobie tylko w stanie wyobrazić, że jakaś organizacja w Stanach musi wypisywać na plakatach festiwalu kulturalnego wspieranego przez parę europejskich instytutów kulturalnych, że jest "organizacją otrzymującą finansowanie z zagranicy". pozdrawiam.

2017/09/18 08:54:58

bartoszcze

Jak wygląda następny krok, można zobaczyć w Rosji.

2017/09/17 10:35:58

Gość: Wojtek, 95.108.123.*

W USA takie organizacje tez musza sie rejestrowac i publicznie podawac informacje.

2017/09/17 00:48:45
Copyright © Agora SA | Ochrona prywatności | Kontakt