Gazeta.pl Forum Randki Gry Online Poczta
Autor:
Zapamiętaj Jeżeli się nie zalogujesz, przy twoim komentarzu pokaże się numer IP. | Załóż konto
Treść:
Formatowanie: [b] pogrubienie [/b], [i] kursywa [/i], [u] podkreślenie [/u], link: URL lub [a="URL"]tekst[/a]

Powiadamiaj mnie e-mailem o nowych:

Po skomentowaniu wracaj na stronę blogu

Gość: Ambasador, *.neoplus.adsl.tpnet.pl

Przede wszystkim, spece od obronności zapominają, że minęły już dawno czasy husarii czy Powstania Warszawskiego, kiedy to istotną rolę odgrywały przeszkody terenowe: rzeki, bagna... Teraz są wyrzutnie rakiet, pociski samonaprowadzające, latające fortecę. Gdy Rosja rzeczywiście zechce zaatakować Polskę, to najpierw kilka(set) rakiet, odpalonych gdzieś z głębokiej Rosji zrówna z ziemią wszystkie większe miasta i totalnie sparaliżuje dowodzenie, a potem - Rosjanie wejdą, gdzie zechcą, niezależnie od poziomu wody w Wiśle. A nasi dzielni wojacy na swoich transporterach - pływających lub nie - będą mogli jakiś czas bawić się w partyzantkę i trochę szarpać wojska rosyjskie, zanim tamci nie wystrzelają ich jak kaczek. Wiele lat później będzie z tego kolejny mit narodowy, jak znalazł do świętowania.

2019/02/15 07:15:02

red.grzeg

A tak to właściwie każdy czołg potrafi, tutaj niemiecki Leopard:
www.youtube.com/watch?v=8bDxjBVDh5w

Ale wracając do wątku, to przetarg na parki pontonowe sygnalizuje że wojsko przewiduje że rzeki tak całkiem nie wyschną:
zbiam.pl/przetarg-na-parki-pontonowe/

2018/12/21 14:06:39

anuszka_ha3.agh.edu.pl

Faktycznie, użyłam złego słowa. Chodziło mi o to, że większość rosyjskich czołgów potrafi przejechać pod wodą po dnie, w pełnym zanurzeniu, po zamontowaniu komina.

2018/12/20 19:21:57

red.grzeg

Eee, nie wszystkie. Właściwie to praktycznie żaden rosyjski czołg nie jest pływający. Trudno zrobić czołg żeby był pływający, było tylko kilka specyficznych czołgów lekkich które pływały (patrz rosyjski PT-76 - wycofany już de facto), ale to nisza. Czołgi podstawowe nie pływają.

Wracając do BWP, to faktycznie zachodnioeuropejskie-amerykańskie współczesne BWPy* nie pływają. A nasze wojsko się upiera żeby koniecznie pływać. Ale już nowoczesny południowokoreański też K21 pływa (ma takie sprytne, chowane pod pancerzem nadmuchiwane pływaki). I to jest pytanie, czy nasi specjaliści są tacy uparci, czy też może wiedzą coś czego my nie wiemy.

*chociaż starsze wersje Mardera czy Bradleya pływały po przygotowaniu i doposażeniu

2018/12/20 12:45:29

anuszka_ha3.agh.edu.pl

@red_Grzegorz

Ło, czekałam parę dni, aż ktoś napisze ten argument.
Ba, Rosjanie mają wszystkie czołgi pływające (choć nie wiem, jak Armata).

Ale rzeki są zawsze jakąś poważną przeszkodą. Przypominam o tej symulacji NATO-wskiej z linią Wisły. Zdaje mi się, że NATO też o tym wie, że Rosjanie mają sprzęt, który pływa. ;)

2018/12/20 09:10:21

red.grzeg

Rosjanie mają BWPy pływające;-)

2018/12/18 20:48:29
Copyright © Agora SA | Ochrona prywatności | Kontakt