Gazeta.pl Forum Randki Gry Online Poczta
Komentujesz wpis:

Chleb z czarnuszką

Autor:
Zapamiętaj Jeżeli się nie zalogujesz, przy twoim komentarzu pokaże się numer IP. | Załóż konto
Treść:
Formatowanie: [b] pogrubienie [/b], [i] kursywa [/i], [u] podkreślenie [/u], link: URL lub [a="URL"]tekst[/a]

Powiadamiaj mnie e-mailem o nowych:

Po skomentowaniu wracaj na stronę blogu

condor

Czarnuszka nie jest droga, ja kupuję ją w sklepie ze zdrową żywnością. Kosztuje około 3 złote za paczuszkę 50 gramową i wystarcza mi na jakieś 5 kilogramów chleba.

2013/09/30 12:43:48

Gość: valdi, *.1-1.cable.virginmedia.com

Cześć kolego! Skąd wytrzasnąć tę czarnuszkę i czy jest droga? Pozdrówko

2013/09/21 04:53:11

Gość: valdi, *.1-1.cable.virginmedia.com

cześć kolego! Skąd wytrzasnąć te czarnuszkę do chleba i czy jest ona droga? Pozdro

2013/09/21 04:50:15

condor

Chleb można piec z różnymi dodatkami, ja czasem dodaję orzechy albo śliwki suszone (własne) i chleb wygląda jak keks z bakaliami a do białego sera jest wprost genialny. Jeśli chodzi o czarnuszkę i proporcje to na kilogram chleba wychodzi jej jakieś 10 gram. Po pierwszym wypieku będziesz wiedziała czy i jak zmienić proporcje. Amarantusa nie używam.
Pozdrawiam,
Krzysiek.

2013/02/09 00:24:31

Gość: Agata, *.dynamic.gprs.plus.pl

Zaraziłam się pieczeniem chleba na zakwasie stosunkowo niedawno, bo jakieś 2 miesiące temu i od tego czasu omijam szerokim łukiem sklepy z pieczywem :) Ja do moich chlebów dosypuję: słonecznik, dynię, otręby, płatki owsiane (po szklance)
Moje pytanie dotyczy ilości czarnuszki (proporcja na kilogram mąki).
A drugie pytanie, czy używasz ziaren amarantusa?

2013/02/08 13:21:02

Gość: , *.dynamic.chello.pl

Zaparzam mąkę ponieważ zwiększa się dostępność dla drożdży cukrów fermentujących, skutkuje to lepszym przebiegiem procesu fermentacji i w konsekwencji wzrostem objętości pieczywa. Zaparzanie ma także opóźniać proces twardnienia chleba. Sam tego nie wymyśliłem ;) "Podpatrzyłem" ten patent w książce pani Ćwierczakiewiczowej wydanej w 1858 roku i mój przepis jest wzorowany na jej uwagach. Mąka żytnia po zaparzeniu staje się też bardziej kleista.
Co do opisu konsystencji ciasta w przypadku ciasta żytniego to faktycznie sprawa jest ciut skomplikowana bo nie odchodzi ono od dłoni tak jak ciasto z mąki pszennej. Można by się pokusić o stwierdzenie że żytni placek wtedy jest dobrze wyrobiony kiedy znajduje się na granicy plastyczności, wygniatając widzimy jak po dodaniu zbyt dużej ilości mąki ciasto się rozwarstwia i wtedy dodaję trochę wody żeby przywrócić mu plastyczność. Może to jest jakaś rada :)
Jeśli zaś chodzi o czas pieczenia to obecnie nawet patyczka nie używam tylko piekę na przysłowiowe oko czyli po godzinie pieczenia zaglądam czy zaczyna się rumienić, jeśli tak to za 10 minut wyjmuję. Wynik pomiaru za pomocą patyczka interpretuję na podstawie oporu jak daje chleb w trakcie jego wbijania.

2012/12/13 14:01:38

Gość: piekarz domowy, *.ssp.dialog.net.pl

Witam, piekę swoje chleby (teraz to już właściwie jestem "zmuszony" przez żonę :) )od trzech lat. Zaczynałem od wypieków z mąki pszennej pomieszanej z żytnią (czasem była to tzw biała mąka), ale od dłuższego czasu piekę już tylko z mąki żytniej. Dodaję do wyrobionego ciasta płatki owsiane i otręby różnych zbóż, kminek, świeżo zmielone siemię lniane, pestki dyni i słonecznika oraz sól i troszkę cukru. Za sobą mam już pewnie dobrze ponad 100 wypieków (bo piekę zawsze dwa bochenki, które starczają nam - w zależności od pory roku - na 7 do 14 dni), więc mam już praktykę. Chlebki są bardzo smaczne, udane. Mam pytanie dotyczące parzenia mąki - jaki jest tego cel? Mam jeszcze jedno pytanie (często jestem proszony o przepis i instrukcję pieczenia, najciężej jest mi opisać konsystencję ciasta i czas pieczenia) - używasz patyczka do sprawdzenia czy chleb jest upieczony, ale nie piszesz jak interpretować wynik? Ciasto prawie na pewno przylepi się do patyczka, bo jest trochę gliniaste, a gorący chleb ma w ogóle taka lepiąca właściwość (stąd kroi się dopiero wystudzony chleb)

2012/12/11 09:21:17
Copyright © Agora SA | Ochrona prywatności | Kontakt