
Niedawno pojawił się siódmy tom „magicznej” serii Andrzeja Maleszki. Wielkie drzewo zostało powalone podczas burzy już jakiś czas temu – zdaje się, że mija właśnie szósty rok (pierwsza część „Czerwone krzesło” została książką roku w 2009 roku), a skutki tego są odczuwalne po dziś dzień. I na szczęście, bowiem co roku ukazuje się kolejny tom przygód paczki dzieciaków, którzy w świecie rzeczywistym, uwaga, przeżywają magiczne przygody. Dzieje się to dlatego, że z powalonego dębu powstało wiele przedmiotów, które mają czarodziejską moc. W opisywanym przeze mnie tomie są to puzzle. Ktoś mógłby się zdziwić: przecież puzzle są z papieru. Gdy się jednak zagłębimy w tajniki powstawania papieru, dowiemy się, że do produkcji zwykłej papierowej kartki czy tektury potrzebne jest włókno roślinne, które dostarczają właśnie drzewa. Następnie wykorzystuje się uzyskaną celulozę i ścier drzewny (jakkolwiek to brzmi) – tak więc udział wcześniej wspomnianego dębu – jak najbardziej udowodniony. Za sprawą papierowych klocków dzieci przenoszą się do krainy olbrzymów, tytułowego Świata Ogromnych.
Blubek, Kuki, Budyń, Gabi i Idalia przeżywają niesamowite przygody. Zwłaszcza Idalia, która w obcym świecie znalazła się sama. Jedynie Alik, zaginiony przed laty z „normalnego świata” chłopiec, jest jej sprzymierzeńcem. Nie jest łatwo stawić czoła ogromnym w ich świecie, w którym wszystko to co jest małe spotyka się z pogardą i krytyką. Zwłaszcza sceny szkolne wywołują gęsia skórkę. Autor zwraca uwagę na to, jak trudno akceptowana jest „inność”. Ogromni nie potrafią dobrze traktować „małych”. Uczniowie robią co chcą z Alikiem i Idą. Natomiast dorośli patrzą na całą nagonkę przez palce.
Krótko mówiąc: kolejna opowieść Maleszki to mnóstwo przygód, niebezpieczeństw, humoru, ale też ważnych tematów.
Seria „Magiczne drzewo” ponoć cuda działa z dziećmi, które nie lubią czytać. Na drzwiach pojawiają się zawieszki „Nie przeszkadzać”, dzieci nie wychodzą z pokoju dopóki nie skończą. Nie wierzycie – podsuńcie młodym i wypróbujcie .
Wiek 9+
Wydawnictwo Znak
niedziela, 13 grudnia 2015, be.el