Gazeta.pl Forum Randki Gry Online Poczta
Autor:
Zapamiętaj Jeżeli się nie zalogujesz, przy twoim komentarzu pokaże się numer IP. | Załóż konto
Treść:
Formatowanie: [b] pogrubienie [/b], [i] kursywa [/i], [u] podkreślenie [/u], link: URL lub [a="URL"]tekst[/a]

Powiadamiaj mnie e-mailem o nowych:

Po skomentowaniu wracaj na stronę blogu

Gość: IL, *.neoplus.adsl.tpnet.pl

r. Mieszkali tam setki lat.
---------------------------------------
...a przez ostatnie denucjujac i przesladujac swych czeskich sasiadow. Co utrwalilo ich prawo do spokojnego kultywowania swych tradycji przez nastepne kilkaset lat
IL.

2016/07/23 09:22:17

Gość: jrk, *.ad.magnet.fsu.edu

Telemachu: Sam wiesz, ze argument kto ile lat gdzie mieszkal nie jest uniwersalny. Gdyby byl, nie odmawiano by Zydom prawa do Izraela, a coraz powszechniej to sie robi.

Zareagowalem, bo jestem uczulony na nacjonalizm. W tym wypadku na te jego wersje, ktora stala za wywolana przez Grecje bez potrzeby wojne lat 1919-1923:

en.wikipedia.org/wiki/Megali_Idea

Wypedzenie (wraz z nieodlacznymi mordami) Grekow z Azji Mniejszej w roku 1923 mozna porownac z wypedzeniami Niemcow z Polski, a zwlaszcza z Sudetow w 1945 r. Mieszkali tam setki lat. Podobnie jak w Turcji, miliony zwyklych ludzi zaplacily za wywolana przez politykow wojne.

2016/07/21 16:19:57

tentelemach

To tak ładnie się mówi "wypędzenie Greków pontyjskich". Problem (dla mnie) polega na tym, że ci Grecy byli tam tak na oko 2500 lat przybywszy 1800 lat przed Turkami. Zrobienie z nich "obcego" i "wroga" jest czymś, co nie może się pomieścić w głowie tym bardziej, że nie brali oni udziału w działaniach wojennych i nie mieli zbyt dużo wspólnego z konfliktem pomiędzy dwoma państwami. Oni byli u siebie, od zawsze.
Greckie źródła (być może przesadzone, nie wiem) wspominają o 650.000 ofiar. Tylu Greków pontyjskich po tych "wypędzeniach" nie można było się doliczyć.
Interesując się niegdyś historią Smyrny i czytając niekończące się opisy bezmyślnego i wszechogarniającego okrucieństwa skierowanego wobec jej wszystkich nietureckich mieszkańców mam poważne wątpliwości co do wiarygodności źródeł tureckich.

2016/07/21 01:58:18

Gość: jrk, *.ad.magnet.fsu.edu

Jedna ksiazka mi sie przypomniala: "Dyplomatyczne wagary" Jana Gawronskiego. Owze byl radca poselstwa RP w Ankarze w latach 1929-1932, znal osobiscie Ataturka i objechal na wlasna reke cala Turcje kilka-kilkanascie lat po opisywanych wydarzeniach.

2016/07/20 16:25:44

Gość: jrk, *.ad.magnet.fsu.edu

Telemachu: Pdf, ktory cytujesz jest wysoce jednostronny, a wypedzenie Grekow Pontyjskich ma inne podloze niz wypedzenie i wymordowanie Ormian. To ostatnie bylo jawnym ludobojstwem, choc Turcy do dzis twierdza, ze bylo sprowokowane opowiedzeniem sie "Ormian" po stronie Rosji w I WS (bardzo to podobne do poparcia "Zydow" na Kresach dla ZSRR w 1939).

Wypedzenie Grekow zostalo tak naprawde spowodowane wojna grecko-turecka z lat 1919-1922, a wojna ta zostala wywolana przez Grecje. Przypadek bardzo zlej kalkulacji: Grecy sadzili, ze pokonana w I WS Turcja jest slabsza od nich i sie przeliczyli. Liczyli tez na poparcie mocarstw zachodnich, z tym samym skutkiem. Wojna skonczyla sie kleska Grecji. W idealnym swiecie kleska ta nie mialaby konsekwencji, ale w swiecie mniej idealnym efektem byly masowe czystki etniczne, zreszta obustronne (ok. pol miliona muzulmanow musialo opuscic Grecje, wcale nie dobrowolnie).

Powyzsze -- oparte na wielu lekturach, ktorych w tej chwili nie potrafie od reki przytoczyc -- pisze nie po to, aby bronic Turkow, ale zeby utrzymywac dystans i pewne kryteria. Terminem "holocaust" tez sie okresla wydarzenia tragiczne wprawdzie, ale z Holocaustem prawdziwym nie za wiele majace wspolnego.

2016/07/20 15:39:26

andsol-br

Z materiałów podanych w Twojej lince, telemachu, zdołałem dotrzeć tylko do jednej książki (The Blight of Asia) - ale mam też wspomnienia ambasadora Morgenthau ... po portugalsku. Reszta żyje w kurzu bibliotek.

Rozmach z jakim Erdogan zabiera się do wypełnienia Boskiego Planu, jest przerażający - może później okaże się, że ofiar jest jakaś nieprzyzwoicie ogromna liczba...

2016/07/20 01:38:44

tentelemach

Ormian pamięta się.
O Asyryjczykach i pontyjskich Grekach (których razem było tyle samo co Ormian) nikt już nie wspomina.
Milion tu, milion tam. Nieważne, Młodoturcy przecież byli patriotami, żarliwymi patriotami.

www.stbasiltroy.org/pontos/pontoshistory.pdf

2016/07/20 00:33:41

andsol-br

Macierewicz też miał gotową podobną listę, ale Kaczyński kazał mu czekać z zamachem do pożegnania się z papieżem.

2016/07/18 22:21:08

babilas

To bardzo dobrze świadczy o tureckim rządzie, że przygotował listy osób zamieszanych w zamach jeszcze przed zamachem.

2016/07/18 20:41:50
Copyright © Agora SA | Ochrona prywatności | Kontakt